Posted on

Kiedy nikt z nas nie ma czasu na ich przyrządzanie sobie innego posiłku, wafle kukurydziane są zdrową przekąską. Wyglądają jak idealna przekąska. Są smaczne i są niskokaloryczne.

Wafle kukurydziane jako wygodna alternatywa dla chleba

Wiele osób włącza wafle kukurydziane i ryżowe do swojej diety jako alternatywę dla tradycyjnego chleba. Taka kanapka na bazie wafla z wędlinami i warzywami jest wspierana przez wiele osób. Produkty zbożowe, które odgrywają ważną rolę w naszej diecie, dostarczają one naszemu organizmowi najbardziej potrzebnych składników odżywczych.

Skład wafli kukurydzianych

Wafle najlepszej jakości na rynku charakteryzują się przede wszystkim tym, że:

  • są bezglutenowe;
  • bez żadnych sztucznych dodatków;
  • są kontrolowani na nieobecność GMO;
  • mają niską zawartość cukrów;
  • zawierają błonnik;
  • zawierają niewielki dodatek soli.

Zastosowanie w diecie

Często słychać reklamy wafli kukurydzianych, które są niskokaloryczne i stanowią doskonałą przekąskę. W zależności od producenta i rodzaju chipsów każdy wafel ma 20-50 kcal lub więcej, co nie stanowi zbyt wiele. W wyniku tego wafle te mają niższą kaloryczność niż kromka chleba. Wafle kukurydziane mogą zatem sprawdzić się w dowolnej diecie.

Z czym można łączyć wafle kukurydziane?

Super wafle kukurydziane mogą być używane do wyrobu różnych kanapek. Mogą w takich kanapkach smakować niesamowicie. Cała ta delikatność, która powinna tam być. Możemy wafle kukurydziane mogą być łączone z suszonym sosem pomidorowym, z łososiem, masłem orzechowym i mieszankę bananową, pastą z fasoli.

Wartość odżywcza wafli

Produkcja wafli to coś więcej niż tylko formowanie kukurydzy w pierścień. Proces ten jest złożony i wymaga przetworzenia tych produktów. Od dietetyków i ekspertów słyszy się, że trzeba jeść jak najmniej przetworzonej żywności. To nie jest nieracjonalne. Wartość odżywcza jest tracona w procesie przetwarzania. Co najważniejsze, wafle kukurydziane zawierają błonnik, który jest ważny dla naszego układu pokarmowego i czystości jelit. To jak jedzenie samego ziarna, ale z dodatkiem drożdży, soli, cukru, mleka w proszku, konserwantów itp.

Jak kupować zdrowe wafle kukurydziane?

Jeśli nie chcemy rezygnować z jedzenia wafli kukurydzianych, zwracajmy uwagę na składniki, gdy robimy za nie zakupy. Najlepszym wyborem jest naturalny, pełnoziarnisty wafel bez zbędnych dodatków. Są one wolne od różnego rodzaju tłuszczów, soli, emulgatorów i cukru. Nie ma potrzeby dodawania wzmacniaczy smaku lub konserwantów.

Tło zdjęcie utworzone przez mrsiraphol – pl.freepik.com